Bu öğreti yaşam koçu ve yazar olan, ayrıca The Secret(Sır) kitabına bir çok katkısı bulunun Joe Vitale ‘nin terapiden çok mucize gibi gördüğü bir yöntemle, bir hastane dolusu saldırgan akıl hastasının iyileştirildiğini öğrenmesiyle başlıyor. Hawaii’li terapist Dr. Hew Len’in kullandığı bu yöntemin adı Ho’oponopono. Hawaii dilinde ‘doğrusunu yap’ veya ‘hatayı düzelt’ anlamına geliyor. Bu terapi biçiminde Ho’oponopono uygulayıcısı klasik tarzda terapinin aksine hastalığın sorunlarının bizzat kendi içinde olduğuna inanır. Hasta sorununu açmakla onu uygulayıcının algı alanına sokmuştur. Dışarıdaki her şeyin kendi iç dünyasının bir yansıması olduğu noktasından hareket eden uygulayıcı, hastanın sorunundan %100 sorumlu olduğunu kabul eder. %100 sorumluluk almak bu terapinin bel kemiğini oluşturur. Bir Ho’oponopono uygulayıcısı hayatını şu anlayışa göre yaşar;
1- Fiziki evren düşüncelerimin bir ürünüdür.
2- Eğer düşüncelerim kanserliyse kanser bir fiziksel gerçeklik yaratırlar.
3- Eğer düşüncelerim kusursuzsa ağzına kadar sevgiyle dolu bir fiziksel gerçeklik yaratır.
4- Fiziki evrenimi şimdi olduğu şekliyle yaratmaktan %100 ben sorumluyum.
5- Hastalıklı bir gerçeklik yaratan kanserli düşünceleri düzeltmede %100 ben sorumluyum.
6- Benden bağımsız dış dünya diye bir şey yok. Her şey aklımdaki düşünceler ne ise öyle var oluyor.
Ho’oponopono sorunları sıkıntı olarak değil fırsat olarak görür. Sorunlar sevginin gözleriyle görmemiz ve onun verdiği esinle hareket etmemiz için bize bir şans vermek adına ortaya çıkan, geçmişin tekrarlanan hatıralarından başka bir şey değildir. Eski Hawaii’li lere göre bütün sorunlar düşünce olarak başlar. Düşüncenin kendisi tek başına sorun teşkil etmez ama acı dolu anılardan kişilerin, yerlerin ya da nesnelerin anılarıyla aşılanan düşünceler insanda zararlı içsel programlar oluştururlar. Bunlar bilinçaltında tekrar eden hatıralara dönüşür. Dr. Hew Len, Shakespeare’nin sonelerinden alıntı yaparak bu bilinçaltı programlarına ‘kederlenmiş kederler’ adını verir. Ona göre bu hatıralar geçmişte kalsa bile insanın davranışlarını olumsuz yönde etkiler.

Hatıralar bilgisayarınızda sildiğiniz dosyalar gibidir. Çöp kutusu simgesine tıklayıp tam olarak silinmedikleri müddetçe orada bulunurlar. Hatıralar aynen dosyalar gibi içimizde ama görüş alanımızın dışındadır. Yapmamız gereken şey onları tamamen ve kalıcı bir şekilde silmektir. Tekrar eden hatıraları deneyimlediğimizde önümüze bir yol ayrımı çıkar. Zihinsel alışkanlığa kapılıp bunları daha çok düşünebilir ve kederimizi daha da yoğunlaştırabiliriz. Bilinçli olarak daha fazla keder çekmeyi kimse istemez ama zararlı programları aklında tekrar tekrar döndüren pek çok insan vardır. Ho’oponopono ’da kişi bu zararlı mekanizmanın işleyişini gördüğünde onları dönüştürerek serbest bırakma yoluna gider. Ve içindeki Tanrısal yanı bu yöne bir talepte bulunur. Hayat iki türlü yaşanabilir: hatıralarla veya esinlenme aracılığıyla. Hatıralar tekrar tekrar ortaya çıkan eski programlardır, ilham ise Tanrı’nın size verdiği mesajdır. Bizler hayatımızı esinlenmeyle (ilhamla) yaşamayı arzu ederiz. Tanrı’yı duymanın ve esinlenme almanın tek yolu hatıralardan temizlenmektir. Böylece sıfır noktası denilen, Tanrı’ya daha yakın bir konuma doğru yolculuğa çıkarız. Yaşamımızda nadiren bu konuma geçeriz çünkü hatıralarla dolu çöp kutumuz hakikat algısını çarpıtmaktadır. Hepimizin içinde hiçbir programın, hatıranın ve hatta esinlenmenin bile olmadığı saf bir hal vardır. Bu sıfır konumudur. Bu boyutsuz konum doğal olarak hiçbir sınırlamaya tabi değildir, biz bu konuma yaklaştıkça negatif programlar çözülür. Derinlemesine baktığımızda bu programlar sizi kötü bir insan yapmaz. Zihnimizi veya duygularımızı esir alan negatif yapılar aynen soğuk algınlığı gibi yaşamın doğal akışı içinde yakalanılan şeylerdir. Onlardan kurtulmanın yolu ise arınmaktır.

Bu tekniği uygulamadan önce şunu kabul etmelisiniz, “Hayatımda olan her şeyin %100 sorumlusu benim.” İçinizde bunu kabul etmeyen, direnen bir tarafınızın olduğunu görüyorsanız veya başkalarını suçluyorsanız bu yöntem size mantıksız gelebilir.
Hayatınızda herhangi bir şeyi değiştirmek istiyorsanız bakmanız gereken tek bir şey var; kendi içiniz! Bu teknik size sorumluluk alıp, durumlara direnmeyi bıraktığınızda ve kabule geçtiğinizde her şeyin çözüleceğinin garantisini sunar.
Eski Hawaii iyileştirme yöntemi olarak Ho’oponopono tekniğinde kişi içindeki yanlışları düzeltmek için sevgiyi talep eder. İçinizde sorun olarak kendini gösteren şeye hitaben şu dört cümleyi söylersiniz;
1-Seni Seviyorum
2-Beni Affet
3-Özür Dilerim
4-Teşekkür Ederim
Ho’oponopono sorunu bir sıkıntı olarak değil fırsat olarak görür. Her sorun sizin Tanrısal esinlenme ile daha bilgece davranmanız için, size bir şans daha veren geçmişin anılarıdır. Bu şans 4 kuvvetli pozitif duyguyu çağıran arınma cümleleriyle karşılanır.
Sevgi, bağışlanma, alçak gönüllü vicdan ve şükran.
Seni Seviyorum ❤️ Beni Affet🙏🏻 Özür Dilerim 🦋Teşekkür Ederim 💐
Bir kişiye mi kızgınsınız? Biri sizi üzüyor mu? Kendinizi beğenmiyor musunuz? Kilonuzdan mı memnun değilsiniz? Bilinçaltınızda ki olumsuz programlar sizi yoruyor mu? Hayatta size blokajlar yaratan neye ya da kime olduğu belli olmayan bir sürü hisse mi sahipsiniz?
Yapılması gereken tek şey; onu sevmek, onu affetmek, ona teşekkür etmek. Onu temizleyerek Tanrı’nın bir esinlenme gerçekleştirmesine izin vermek.
Sadece eyleme geçin ve mucizeler gerçekleşsin.
Örnek;
Hayatımdaki her şeyin yüzde yüz sorumluluğunu alıyorum.
An’da var olmama engel olan tüm hatalı verilerim ve anılarım üzgünüm, özür dilerim.
Bu zamana kadar sizi yeterince arındırmadığım için lütfen beni affedin.
Bana arınma fırsatı verdiğiniz için teşekkür ederim.
Bana mucizelerin kapısını açtığınız için sizi seviyorum.
Aloha, İndigo, ÜÖST, SÖLT

• Herhangi bir nesneye Ho’oponopono yüklemesi yapabilirsiniz.
Evinize ve işyerinize, negatif enerjilerin ve bilişlerin gelmemesi için, giriş kapınıza Ho’oponopono yüklemesi yaparak arınma gerçekleştirebilirsiniz.
Kapınızı açın ve kapının dışına elinizle dokunup;
“Duyduğun, gördüğün ve şahit olduğun, ışık ve sevgi olmayan herşey için, lütfen sıfır nokasına erişinceye kadar özür dilerim, lütfen beni affet, teşekkür ediyorum ve seni seviyorum cümleleri ile arınma gerçekleştir. Benimde söylediğim her özür dilerim, lütfen beni affet, teşekkür ediyorum ve seni seviyorum cümleleri senin arınmana da katkı olsun.”
Niyetini sesli ya da içinizden söyleyin.
Kapının önünde gerçekleşen her olay bu şekilde arınacak ve sizin evinize girecek insanların enerjisi temizlenecektir.